Koncert z cyklu – Głosy dla Hospicjów 2012′ – pt. „Musica Italiana Sacra e Profana”

dodane przez dnia paź.30, 2012, w kategorii AKTUALNOŚCI

W dniu 21 października 2012 r., w bazylice św. Anny odbył się kolejny hospicyjny koncert, tym razem z okazji 5 – lecia powołania przez Lubartowskie Stowarzyszenie Hospicjum św. Anny – Społecznego Zakładu Opieki Hospicyjnej im. Ks. Prałata Andrzeja Tokarzewskiego oraz z okazji Święta Służby Zdrowia, zorganizowany przez Parafię św. Anny, Wolontariat Hospicyjny oraz Stowarzyszenie. Koncert na, który przybyli wspaniali warszawscy soliści i kameraliści, wraz ze znaną i lubianą aktorką, był wyrazem wdzięczności dla wszystkich, którzy przez te lata wspierają lubartowskie dzieło hospicyjne.

Muzyczny występ poprzedziła Msza Święta z okazji III Pielgrzymki Służby Zdrowia do bazyliki św. Anny.

Podczas hospicyjnego koncertu pt. „Musica Italiana Sacra e Profana”, który zgromadził licznie publiczność – można było usłyszeć muzykę włoską z XVIII i XIX w. Pierwszą jego część – „Sacra”- wypełniły dźwięki jednego z najpiękniejszych dzieł Luigi Boccheriniego (twórcy słynnego „Menueta”). Było to nastrojowe „Stabat Mater” na sopran, kwartet smyczkowy i kontrabas, które wykonała solistka – Justyna Reczeniedi wraz z najlepszymi warszawskimi kameralistami i solistami. Pełna sakralnych treści muzyka wzbogacona została interpretacjami utworów poetyckich ks. Jana Twardowskiego – w wykonaniu wybitnej aktorki teatralnej i filmowej – Krystyny Tkacz.

W drugiej części koncertu – „Profana” – artyści zaprezentowali „Grand Duo Concertante” Giovanniego Bottesiniego – utwór „świecki” na skrzypce, kontrabas i kwartet smyczkowy. Wystąpiło znane muzyczne małżeństwo: Anna Wandtke-Wypych – na skrzypcach oraz Sebastian Wypych – na kontrabasie z towarzyszeniem kwintetu smyczkowego. Zgromadzona publiczność usłyszała efektowny trzyczęściowy utwór, pełen zmiennej dynamiki, oraz emocjonalnych uniesień i wirtuozerii.

Podczas niezwykłego koncertu muzyki klasycznej wystąpili:
Justyna Reczeniedi – sopranistka, solistka m. in. Warszawskiej Opery Kameralnej, skrzypaczka i producent. Ostatnia uczennica Bogny Sokorskiej „Słowika Warszawy” i jej córki Jagny Sokorskiej – Kwika, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina (śpiew solowy) oraz Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale polonistyki. Laureatka wielu konkursów wokalnych w kraju i za granicą. W swoim dorobku artystycznym posiada kilka albumów muzycznych oraz teledysków, autorka m. in. książki „Bogna Sokorska. Życie i kariera Słowika Warszawy – wspomnienie”.

Krystyna Tkacz – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, znana przede wszystkim z barwnych epizodów i występów komediowych. Zadebiutowała w roli Klary w „Zemście” Aleksandra Fredry na scenie Teatru Polskiego w Poznaniu. Widzowie do dziś kojarzą Panią Krystynę z roli pielęgniarki w „Ucieczce z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego, królowej w baśni „Pierścień i róża”, czy z udziału w serialach „Alternatywy 4” i „Zmiennicy” Stanisława Barei. Zanim związała się na stałe z Teatrem Ateneum w Warszawie, grała w warszawskich teatrach: Rozmaitości, Komedia i Współczesnym. Krystyna Tkacz ceniona i znana jest również jako śpiewająca aktorka. Jest jedną z solistek „Mszy Polskiej” Hadriana Tabęckiego do słów ks. Jana Twardowskiego. Bohaterka książki „Odnaleźć dobro” autorstwa Marzanny Graff – Oszczepalińskiej.

Zespół THE NEW ART ENSAMBLE, który powstał w 2003 r. z inicjatywy Sebastiana Wypycha. Skupia on wybitnych artystów i solistów współpracujący z wieloma orkiestrami i zespołami w kraju i za granicą. Ideą zespołu jest kreowanie świata kultury muzycznej w oparciu o istniejące już programy artystyczne oraz tworzenie nowych, przy współpracy artystów zapraszanych do konkretnych projektów. Podobny model działania, prezentuje Orpheus Chamber Orchestra – New York. Zespół występował w wielu prestiżowych salach i na wielu festiwalach w kraju i za granicą pod dyrekcją Sebastiana Wypycha, m.in. w Szwajcarii, w wielu Filharmoniach w Polsce, w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego S-1 w Warszawie, Kostroma-Rosja /Sezon Kultury Polskiej w Rosji 2008.

Soliści:
Sebastian Wypych – kontrabasista. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jako muzyk solista i kameralista współpracuje z wieloma zespołami oraz orkiestrami w kraju i za granicą – między innymi z Orkiestrą Kameralną „Wratislavia” Jana Staniendy, „Concerto Avenna” Andrzeja Mysińskiego, „Sinfonia Varsovia”, czy Sinfonietta Cracovia. Współpracuje z czołowymi zespołami interpretującymi muzykę dawną. Dokonał licznych nagrań dla wytwórni: Polskie Nagrania, Pomaton, RMF Classic, Alchemik, Polskie Radio, oraz Telewizja Polska.

Anna Wandtke – Wypych – skrzypaczka. Absolwentka Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Jest laureatką licznych konkursów skrzypcowych oraz kameralnych w kraju i za granicą. Występowała z wieloma orkiestrami (Filharmonia Bałtycka, Kameralna Orkiestra Wojciecha Rajskiego, Niekonwencjonalna Orkiestra Kameralna, Akademicka Orkiestra Symfoniczna). Grała recitale w wielu miastach Polski oraz za granicą. Jako muzyk – kameralista, współpracuje m. in. z orkiestrą Sinfonia Varsovia.

Zespół:
Bartosz Bober – skrzypce. Dokonał nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji. Jest solistą Filharmonii Wrocławskiej im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu i koncertmistrzem Hafnia Chamber Orchestra z siedzibą w Kopenhadze. Od 2008 r. jest koncertmistrzem Orkiestry Wratislavia i prowadzącym drugich skrzypiec w Vienna Morphing Chamber Orchestra.

Adrianna Błaszczak – skrzypce. Absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina Jest skrzypaczką m. in. w orkiestrze Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.
Igor Kabalewski – altówka. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Pracuje m. in. w orkiestrze Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Tomasz Błaszczak – wiolonczela. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Pracuje m. in. w orkiestrze Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, współpracuje z kwartetem występującym z Anną Marią Jopek.

Po koncercie wolontariusze zebrali pieniądze na paczki świąteczne dla dzieci osieroconych, których jeden z rodziców był Pacjentem naszego Hospicjum. Łączna suma zebranych środków finansowych na Fundusz Dzieci Osieroconych to – 599 zł. Serdecznie dziękujemy za wsparcie naszej hospicyjnej akcji oraz dziękujemy wszystkim sponsorom dzięki, którym ten niezwykły koncert mógł się odbyć.

Sponsorzy koncertu:
Urząd Miasta Lubartów
VIP S.J. Hurtownia Materiałów Budowlanych
dr n. med. Jacek Latawiec
Beata i Grzegorz Pasek
Wojciech Trykacz
P.H.M. POLCOMM – Dariusz Kozak
Mirosław Sienkiewicz Mirosproject Kompleksowe Usługi Projektowe
Solbet Lubartów S.A.
Zakład Remontowo-Budowlany Alicja Jedut
Mariol Sp.j. Firma Handlowo – Usługowa Marek Gryzio
Usługi Remontowo Budowlane S.C. – J. Sienkiewicz i H. Urban
Skład Materiałów Budowlanych Henryka Szczygieł
Stella Pack S.A.
Jacek Krupa
Megasanit – Stanisław Krzemiński
Laboratorium Fotograficzne Fuji – Marian Wielgo

Zapraszam do galerii Koncert Musica Italiana Sacra e Profana

Michał Filipowicz


Źródło – www.kanals.pl


Źródło – www.kanals.pl


Źródło – www.kanals.pl


Źródło – www.kanals.pl