Ułatwienia dostępu

Lubartowskie Stowarzyszenie Hospicjum Św. Anny

Zakończenie projektu „LUBIĘ POMAGAĆ”.

W dniach 11 – 12 czerwca 2010 roku, 140 przedstawicieli 96 hospicjów z całego kraju, w tym z Lubartowa zebrało się w gdańskim Sobieszewie, aby podsumować trzyletni program rozwoju wolontariatu hospicyjnego „Lubię pomagać”. Program ten polegał na stworzeniu i wspieraniu przyhospicyjnych centrów wolontariatu i promocję wolontariatu hospicyjnego w polskim społeczeństwie. Badania przeprowadzone na jego zakończenie pokazują, że jego uczestnicy w ciągu ostatnich trzech lat nie tylko rozwinęli wolontariat, ale też w konsekwencji poprawili jakość opieki nad chorym i jego bliskimi oraz pogłębili współpracę z lokalnymi społecznościami.

Projekt „Lubię pomagać” organizowała Fundacja Hospicyjna, a finansowany był on ze środków Fundacji PZU i Fundacji Hospicyjnej. Program polegał na przeszkoleniu koordynatorów wolontariatu, których zadaniem było rozwinięcie wolontariatu hospicyjnego w lokalnych hospicjach. Koordynatorzy ci przez trzy lata regularnie przyjeżdżali do Gdańska na szkolenia i konferencje, otrzymali sprzęt biurowy (m.in. laptopy, rzutniki, kserokopiarki, faksy) oraz przygotowane specjalnie dla nich książki i filmy edukacyjne i promocyjne. Ważnym elementem programu była również kampania społeczna „Hospicjum to też Życie”, której trzy ostatnie edycje poświęcone były promocji wolontariatu hospicyjnego, zwłaszcza wśród młodzieży i osób w wieku 50+. Koordynatorzy wolontariatu z całego kraju stworzyli prężnie działającą społeczność, współpracującą ze sobą m.in. za pomocą stworzonych specjalnie dla nich: wortalu, forum internetowego i platformy e-learningowej.

W wyniku projektu „Lubię pomagać” w 96 polskich hospicjach powstały lub rozwinęły się centra wolontariatu hospicyjnego. Badania przeprowadzone przez PBS DGA na zlecenie Fundacji Hospicyjnej wykazały, że w ośrodkach biorących udział w programie „Lubię pomagać” w ciągu ostatnich trzech lat kilkukrotnie częściej niż w innych ośrodkach wystąpił:
– wzrost liczby wolontariuszy,
– wzrost czasu poświęcanego pracy na rzecz hospicjum przez przeciętnego wolontariusza,
– wzrost długości okresu zaangażowania wolontariusza.

Warto przy tym zauważyć, że analogiczne badania dotyczące wolontariatu w Polsce mówią o jego regresie w organizacjach innych niż hospicja. Śmiało można więc stwierdzić, że dzięki programowi „Lubię pomagać” hospicja są wyspą, której nie dotknął kryzys wolontariatu w Polsce. Według osób kierujących hospicjami biorącymi udział w programie „Lubię pomagać” pojawienie się w hospicjach nowych wolontariuszy zaowocowało polepszeniem jakości opieki nad chorymi i ich rodzinami, zapewnieniem hospicjom bezpieczeństwa finansowego oraz polepszeniem współpracy ze sponsorami, mediami, szkołami i lokalnymi społecznościami.

/ źródło tekstu: www.hospicja.pl /