O tym, że hospicja pomagają nie tylko chorym podczas choroby, ale także ich bliskim przeżywającym żałobę przekonuje się od 1 lipca 2oo9 roku – 98 osieroconych dzieci – w tym czwórka dzieci z lubartowskiego Hospicjum św. Anny, które przez 10 dni wypoczywać będą nad mazurskim jeziorem Ilińsk. Wakacje dla osieroconych dzieci będących pod opieką 49 polskich hospicjów zorganizowała i w połowie opłaciła Fundacja Hospicyjna. Drugą połowę kosztów pokryła Gazeta Wyborcza wspólnie z firmą Toyota Motor Poland.
Przybywszy do bazy harcerskiej Winiec nad jeziorem Ilińsk, już pierwszego dnia dzieci przeszły sprawdzian z pływania, zapoznały się z zasadami zachowania bezpieczeństwa na żagłówkach oraz zostały podzielone na wachty. Na następne dni opiekunowie z gdańskiej firmy Szansa przygotowali dla dzieci zabawy, które oswoją je z żeglarstwem i wodą, ale przede wszystkim zapewnią im odrobinę beztroski w trudnym okresie żałoby. Okres ten jest dla niektórych dzieci tym cięższy, że dla wielu z nich śmierć bliskiej osoby oznacza także poważne pogorszenie sytuacji materialnej rodziny. W związku z tym, wybierając dzieci, które zostały wysłane na obóz, hospicja brały pod uwagę m.in. ich sytuację materialną. Dzięki temu nad jeziorem Ilińsk wypocznie wiele osieroconych dzieci, które bez takiej pomocy nie mogłyby sobie pozwolić na spędzenie wakacji poza domem.
Obóz Winiec 2009 organizuje i w połowie finansuje Fundacja Hospicyjna, która pieniądze m.in. na ten cel otrzymała od podatników przekazujących jej 1% swoich podatków. Drugą połowę dają Gazeta Wyborcza i Toyota Motor Poland. Co roku na Dzień Dziecka Toyota wykupuje w Gazecie Wyborczej specjalną reklamę, z której dochód przeznaczany jest na pomoc dzieciom będących pod opieką hospicjów. Poza sfinansowaniem obozu dla 49 dzieci, pieniędzy z reklamy wykupionej w tym roku wystarczyło także na wsparcie kwotą 100 tys. zł budowy sali doświadczania świata w Hospicjum Cordis w Katowicach.
Fundacja Hospicyjna jest organizacją pożytku publicznego wspierającą 100 hospicjów z całej Polski. Fundacja organizuje ogólnopolską kampanię społeczno-edukacyjną „Hospicjum to też Życie”, prowadzi trzyletni program rozwoju wolontariatu hospicyjnego „Lubię pomagać”, wydaje poradniki i podręczniki poświęcone opiece hospicyjnej oraz dwumiesięcznik „Hospicjum to też Życie” a także prowadzi portal hospicyjny www.hospicja.pl. W ubiegłym roku fundacja przeprowadziła też z wielkim sukcesem program „WHAT – Wolontariat Hospicyjny jako narzędzie uczenia Akceptacji i Tolerancji dla osób opuszczających placówki penitencjarne”.
(źródło tekstu: www.hospicja.pl)