Ułatwienia dostępu

Lubartowskie Stowarzyszenie Hospicjum Św. Anny

Ruszyła VII edycja kampanii społecznej „Hospicjum to też życie”

W dniu 25 września 2010 roku rozpoczęła się VII edycja kampanii społecznej „Hospicjum to też Życie”. W kampanię, która potrwa do 31 grudnia br. zaangażowało się 76 hospicjów z całego kraju – w tym lubartowska placówka hospicyjna. Celem akcji jest poinformowanie społeczeństwa o pomocy udzielanej osieroconym rodzinom przez hospicja oraz nakłonienie Polaków do wspierania tej działalności hospicjów.

Wraz z Fundacją Hospicyjną w Gdańsku, która koordynuje ogólnopolską akcję w ramach Funduszu Dzieci Osieroconych chcemy zwrócić uwagę społeczeństwu, że hospicja pomagają również osieroconym dzieciom. Hospicja to nie tylko medycyna, nie tylko opieka nad chorym i nie tylko pomoc za życia naszych Podopiecznych, którym z troską towarzyszymy na co dzień w naszych placówkach.

Kiedy umiera jedno z rodziców, brat lub siostra, opieki wymagają osierocone dzieci, rodzeństwo… Sytuacja osieroconych dzieci, których najbliżsi byli pacjentami hospicjów, jest podwójnie trudna. Często traumie związanej ze stratą bliskiej osoby towarzyszy pogorszenie sytuacji materialnej rodziny. Odczuwalny jest także brak bliskiej osoby, która mogłaby dziecku pomóc przejść przez okres żałoby. Najbliższe otoczenie dziecka, również przeżywające stratę, nie zawsze potrafi bądź nie ma siły, by rozmawiać o tym, co się stało. W ośrodkach paliatywno-hospicyjnych brakuje psychologów dziecięcych, pedagodzy szkolni i nauczyciele nie zawsze wiedzą jak rozmawiać z takim dzieckiem. Z drugiej strony hospicja pomagają rodzinom swoich zmarłych pacjentów. Pozyskują dla nich pomoc socjalną, dzieci wysyłają na wycieczki i kolonie oraz organizują dla nich różne imprezy, dzięki którym pokazują dzieciom, że w trudnym okresie swojego życia nie są same i mogą liczyć na bezinteresowną pomoc innych ludzi. Aby ułatwić im niesienie tej pomocy, Fundacja Hospicyjna utworzyła Funduszu Dzieci Osieroconych, z którego finansuje stypendia, obozy i pomoc socjalną dla osieroconych dzieci, którymi opiekują się lokalne hospicja.

Cele kampanii

  • uświadomienie społeczeństwu istnienia problemu osierocenia dzieci przez umierających w hospicjach
  • uświadomienie potrzeb dzieci osieroconych i sytuacji, w której się znalazły
  • zachęcenie hospicjów do podejmowania samodzielnych działań na rzecz dzieci osieroconych
  • wspólne wypracowanie systemu wparcia osieroconych dzieci przez przedstawicieli: hospicjów, ośrodków pomocy społecznej, przedstawicieli świata polityki oraz psychologów
  • rozwój wolontariatu na rzecz dzieci osieroconych jako kolejnego w hospicjach, po wolontariacie medycznym i akcyjnym
  • promocja działań Fundacji Hospicyjnej w ramach Funduszu Dzieci Osieroconych
  • promocja działalności hospicjów z naciskiem na pozamedyczne aspekty ich działalności

O wydarzeniach organizowanych przez Wolontariat Hospicyjny w ramach kampanii będziemy informowali na bierząco:

  1. Koncert Gospel Rain – w dniu 10 października 2010 roku (niedziela) o godz. 19:00 w Centrum Miasta Lubartowa – Zapraszamy
Obóz żeglarski Winiec 2009’
Obóz żeglarski Winiec 2009’
Obóz żeglarski dla dzieci osieroconych – Winiec 2009’
Obóz żeglarski dla dzieci osieroconych – Winiec 2009’
Wycieczka edukacyjna, pt. „Lublin okiem dziecka” – kwiecień 2010‘
Wycieczka edukacyjna dla dzieci osieroconych – kwiecień 2010’
Letnie kolonie dla dzieci osieroconych – Taraska 2010’
Letnie kolonie dla dzieci osieroconych – Taraska 2010’
Akcja „Kolorowy Piórnik” – lipiec / sierpień 2010’
Akcja „Kolorowy Piórnik” – lipiec / sierpień 2010’