W roku 2008 Lubartowskie Stowarzyszenie Hospicjum Św. Anny w Lubartowie zwróciło się do Polskiej Misji Katolickiej w Münster (Niemcy) – miasta partnerskiego Lublina z prośbą o pomoc w znalezieniu instytucji lub firmy, która mogłaby przekazać używany ambulans lub sfinansować jego zakup. Na początku 2009 roku Stowarzyszenie dostało wiadomość od Pani Małgorzaty Wójcik – pracownicy Kurii Biskupiej w Münster ds. kontaktów polsko – niemieckich oraz radnej Ratusza Miejskiego ds. uchodźców w Niemczech, zatroskanej sprawami rodzinnego Lubartowa, że złożyła wniosek do Komendy Straży Pożarnej, który uzyskał pozytywną odpowiedź.
Dr Berthold Tillmann, nadburmistrz Miasta Münster oraz podległy jemu komendant straży pożarnej podjęli decyzję przekazania używanego ambulansu marki Mercedes Benz E 290 z 1999 roku. Po załatwieniu wszystkich formalności władze miejskie zaprosiły przedstawicieli Hospicjum po odbiór samochodu. W dniach 16 – 18 lutego br. 4-osobowa delegacja w składzie: ks. Andrzej Majchrzak – z-ca prezesa, lek. med. Joanna Kućmińska – kierownik Hospicjum, Michał Filipowicz – koordynator wolontariatu hospicyjnego, Marek Hołowczyc – pracownik, przebywała w Münster. Pierwszym punktem programu była wizyta w nowej siedzibie Polskiej Misji Katolickiej, następnie spotkanie w Johannes Hospiz, w którym urządzono jedno osobowe pokoje dla 8 podopiecznych chorych terminalnie. Hospicjum zlokalizowane jest na terenie kompleksu szpitalnego im. św. Franciszka. Kierownicy hospicjów wymienili doświadczenia zawodowe dzieląc się m.in. problemami związanymi z finansowaniem placówek, poruszono sprawy wolontariatu. Wieczorem prof. Ulrich Graefe, ordynator oddz. nefrologii wraz ze sponsorami, którzy w 2006 roku przekazali wyposażenie (używany i nowy sprzęt) dla lubartowskiego hospicjum, a kilka lat wcześniej zasponsorowali dla lubartowskiego szpitala urządzenia sztucznej nerki, zaprosili delegację na kolację, podczas której z zainteresowaniem wysłuchali historii budowy placówki, spraw związanych z jej funkcjonowaniem, problemów oraz planów na przyszłość. Była to także okazja do podziękowania za okazaną życzliwość i pomoc w chwilach, gdy było ciężko znaleźć sponsorów w początkowej fazie organizowania hospicjum i jego wyposażenia.
Drugiego dnia pobytu w Münster w siedzibie Komendy Straży Pożarnej, jej Komendant w obecności przedstawicieli Urzędu Miasta i Rady uroczyście przekazał akt darowizny, w treści którego stoi zapis – „ambulans jest przeznaczony w celach humanitarnych w ramach partnerstwa miast z sąsiadującym z Lubartowem miastem Lublin”. Podczas spotkania zaprezentowano ambulans i pokazano pozostałe samochody medyczne będące na wyposażeniu jednostki ratowniczej. Przez cały czas pobytu towarzyszyła przyjazna atmosfera i zainteresowanie sprawami hospicyjnymi oraz regionem lubartowskim. Hospicyjni darczyńcy otrzymali od lubartowskiej delegacji specjalnie przegotowane podziękowania, upominki oraz materiały promujące miasto Lubartów. Organizatorzy wyjazdu oraz sponsorzy wyrazili chęć odwiedzin Lubartowa i nawiązania stałych kontaktów. W dniu 18 lutego ambulans przygotowany został do odbioru i wyjazdu do Polski.
Otrzymany samochód jest już drugim ambulansem w Społecznym Zakładzie Opieki Hospicyjnej im. ks. Prałata Andrzeja Tokarzewskiego. W zakupie pierwszego kilka miesięcy wcześniej pomógł Urząd Miasta w Lubartowie. Specjalistyczne samochody są niezbędnie bowiem nie każdy pacjent może być przewożony w pozycji siedzącej z odległych zakątków województwa lubelskiego. Przepisy wymagają transportu w pozycji leżącej, aby móc zapewnić bezpieczeństwo i komfort pacjentowi. Zadowalającym jest fakt, że odległe od siebie o ponad 1300 km miasta potrafią dostrzec potrzeby osób będących na końcowym etapie swojego życia. Przekazany ambulans jest również wyposażony w specjalistyczny sprzęt medyczny. Ponadto potrzeb i problemów nie ubywa. Hospicjum wciąż szuka ludzi dobrej woli zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Ważne są nawiązywane kontakty hospicyjne, dzięki którym można wymieniać się doświadczeniami i otrzymywać cenne wskazówki. Zadowalającym jest również to, że po roku funkcjonowania Hospicjum można było zrealizować wiele z planowanych celów. Nadal liczymy na wrażliwe serca sponsorów oraz osób przekazujących 1 % podatku dochodowego na rzecz Lubartowskiego Stowarzyszenia Hospicjum św. Anny, KRS 0000229422. Zarząd serdecznie dziękuje wszystkim darczyńcom i ludziom dobrej woli, którzy mają świadomość, że „Hospicjum – to też życie” za wszelką pomoc.
Zapraszamy do galerii.
M. Filipowicz