Ułatwienia dostępu

Lubartowskie Stowarzyszenie Hospicjum Św. Anny

Hospicyjny koncert – „Człowieczy los – Anny German najpiękniejsze piosenki”

W niedzielę 27 października – cała Bazylika św. Anny wypełniona została publicznością, która z dużym entuzjazmem i wzruszeniem wysłuchała piątego hospicyjnego pt.  „Człowieczy los – Anny German najpiękniejsze piosenki”. Koncert odbył się m. in. z okazji X jubileuszowej kampanii społecznej „Hospicjum to też Życie”, organizowanej przez Fundację Hospicyjną, pod hasłem „Pomóż ukoić ból”. Podczas tegorocznej kampanii hospicja mówią o żałobie, którą w szczególny sposób przeżywają dzieci i młodzież, np. po stracie bliskiej osoby, a jednocześnie podkreślić, że działalność hospicyjna jest wielowymiarowa. Hospicja bowiem wspierają nie tylko ludzi dotkniętych chorobą nowotworową, ale również ich rodziny, pogrążone w żałobie. Okres żałoby jest szczególnie trudny dla dzieci i młodzieży. Często przeżywają one traumę spowodowaną utratą kogoś bliskiego, czemu często towarzyszy obniżenie statusu materialnego rodziny. Lubartowskie hospicjum od 2009 r. w ramach Funduszu Dzieci Osieroconych jest również zaangażowane w pomoc kilkudziesięciu dzieciom osieroconym, których jedno z rodziców było objęte opieką hospicyjną, stacjonarną lub domową. W ramach tego wsparcia, przy współpracy z Fundacją Hospicyjną, organizowane są dla dzieci i młodzieży, m. in.: kolonie letnie, podczas których mają one kontakt z psychologiem i rówieśnikami znajdującymi się w podobnej sytuacji życiowej; akcje „Kolorowy Piórnik” – czyli pomoc w zakupie wyprawek szkolnych; akcje „Uśmiech dziecka na Dzień Dziecka” – spełniając w miarę możliwości upominkowe marzenia; akcje „Mikołajkowe” – przygotowując rodzinne, świąteczne paczki; wycieczko – pielgrzymki z wolontariuszami w ciekawe miejsca. Ponadto oferowane są im stypendia naukowe, itp. Wszystko to udaje się realizować dzięki finansowemu i rzeczowemu wsparciu Fundacji Hospicyjnej oraz sponsorów. Rodziny te mają również możliwość skorzystania z opieki oraz porad hospicyjnego psychologa, a także pracownika socjalnego, ponadto raz w miesiącu zapraszane są do hospicyjnej kaplicy na Msze Św. w intencji bliskich zmarłych.

Podczas koncertu, pt. „Człowieczy los – Anny German najpiękniejsze piosenki”, którego organizatorami byli: Parafia św. Anny, Lubartowskie Stowarzyszenie Hospicjum św. Anny oraz Miasto Lubartów usłyszeliśmy repertuar jednej z najpopularniejszych w latach 60 i 70- tych XX w. ikon polskiej sceny, tj. piosenkarki, kompozytorki i aktorki Anny German – Tucholskiej, zwanej „Białym Aniołem”, której z siedmiu języków, w jakich śpiewała umiłowanym był polski i rosyjski. Pełne życiowej mądrości piosenki, które chętnie słuchane są do dnia dzisiejszego, zawierały zarówno obrazy miłości, samotności jak i nadziei – czyli wszystko to co zawiera człowieczy los… Anna German śpiewała sopranem liryco-spinto – najrzadziej spotykanym głosem kobiecym, osiągającym brzmienie zarówno liryczne, jak i dramatyczne. Takiej treści utwory zarówno w języku polskim jak i rosyjskim usłyszeć można było podczas hospicyjnego koncertu, który był również podziękowaniem dla wszystkich, którzy wspierają lubartowskie dzieło hospicyjne.

Na zaproszenie wolontariatu hospicyjnego wystąpili:
 W repertuarze rosyjskim – Vladyslava Vdovychenko – wszechstronna wokalistka, poetka, solistka m. in. Odesskiej Opery Narodowej i Filharmonii. Historia, która związała ją niewidzialną nicią z Anną German jest naprawdę wyjątkowa. Rodzice Władysławy, którzy są muzykami, kilka tygodni przed pojawieniem się na świecie małej Vlady, przypadkowo w jednym z hoteli spotkali Annę German, która odbywała akurat trasę koncertową w ZSRR. German, kiedy zobaczyła kobietę w ciąży miała przepowiedzieć, że na świat przyjdzie dziewczynka, a rodzice będą z niej w przyszłości bardzo dumni. Tak też się stało, przy czym Anna nie wiedziała, że dziś dumna jest z niej również cała Ukraina. Vladyslava Vdovychenko urodziła się 22 września w dniu św. Anny. Po raz pierwszy jej talent został odkryty w wieku 9 lat (niespełna miesiąc po śmierci Anny German). To wtedy dostrzeżono jej wyjątkowy głos – głos dojrzałej kobiety, którego barwa do złudzenia przypominała głos Anny German. Jej praca nad warsztatem wokalnym początkowo w szkole muzycznej, później w odesskim konserwatorium sprawiła, że Vladyslava Vdovychenko uznawana jest na Ukrainie za sobowtóra Anny German, choć jej podobieństwo jest jedynie wokalne, a nie wizualne. Regularnie występuje wywołując wiele emocji, przywołując w niezapomnianych utworach lata młodości, ale i tragicznej historii Anny German. Do dnia dzisiejszego ma na swoim koncie ponad 100 koncertów upamiętniających twórczość niezapomnianej polskiej artystki, występując na terenie całej Ukrainy oraz Mołdawii. Koncertuje również w Polsce. W 2006 r. na koncercie pamięci Anny German w Czerniowcach spotkała się z mężem piosenkarki – Zbigniewem Tucholskim. Następnie podczas prywatnej wizyty w domu Anny German pan Tucholski ofiarował Vladzie bursztynową broszkę, rodzinną pamiątkę Anny, którą przekazywano w linii żeńskiej z pokolenia na pokolenie jako talizman, aby towarzyszył Vdoviczenko na wszystkich koncertach.
Dzięki popularności Pani Vlady producenci serialu pt. „Anna German” emitowanego w TVP zdecydowali się na współpracę z odesską wokalistką – prosząc aby użyczyła do filmu swojego głosu (jako podkład muzyczny dla aktorki Joanny Moro).

W repertuarze polskim, włoskim i rosyjskim, wystąpiła znana lubartowskiej publiczności – Justyna Reczeniedi sopranistka, skrzypaczka, solistka Warszawskiej Opery Kameralnej i innych scen polskich, doktor sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyki. Ostatnia uczennica Bogny Sokorskiej „Słowika Warszawy” i jej córki Jagny Sokorskiej – Kwika, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina (śpiew solowy) i Uniwersytetu Warszawskiego wydziału polonistyki. Laureatka wielu konkursów wokalnych w kraju i za granicą. W swoim dorobku artystycznym posiada kilka albumów i teledysków, autorka książki m.in. „Bogna Sokorska. Życie i kariera Słowika Warszawy – wspomnienie”. W 2013 r. wystąpiła z Królewską Orkiestrą Symfoniczną oraz m.in. polskimi śpiewakami operowymi i odesską wokalistką – Vladyslava Vdovychenko z cyklem koncertów z repertuaru Anny German pt. „Być może gdzie indziej”.

Zespół, który tworzył Quasi Symphonic Orchestra, tj.
Andrzej Kubacki – perkusja – występował m.in. z Filharmonią Narodową oraz współpracował z Ireną Santor, Haliną Kunicką, Jerzym Połomskim
Andrzej Stępień – gitara – występuje na licznych scenach w kraju i za granicą. Nagrywa płyty z wieloma artystami, m.in. z Ewą Bem, Lorą Szafran, Andrzejem Rosiewiczem. Jako muzyk brał udział w trasie koncertowej Anny German w ZSSR.
Artur Grudziński – instrumenty klawiszowe – koncertował niemal w całej Europie oraz Ameryce Płn. m. in. z Marylą Rodowicz, Ewą Bem, Lorą Szafran. Jest współorganizatorem i kierownikiem muzycznym Festiwalu poświęconego pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Bicie „.
Wojciech Ruciński – kontrabas, gitara basowa – jako muzyk sesyjny lub wykonawca koncertowy współpracuje z wybitnymi artystami, tj.: Zbigniewem Wodeckim, Edytą Górniak, Stanisławem Sojką, Kabaretem OTTO.

W koncertowym programie, którego publiczność wysłuchała z zachwytem znalazły się następujące utwory:
1) Człowieczy los – Justyna Reczeniedi
2) Nadieżda – Nadzieja – Vladyslava Vdowiczenko
3) Tańczące Eurydyki – Justyna Reczeniedi
4) Nie gawaritie o niom – Nie mówcie o nim – Vladyslava Vdowiczenko
5) Sumierki – Zmierzch – DUET
6) Bal u Posejdona – Justyna Reczeniedi
7) Когда цвели сады – Kiedy kwitły sady – Vladyslava Vdowiczenko
8) To chyba maj – Justyna Reczeniedi
9) Эхо любви – Echa miłości – DUET
10) Funikuli funikula – Justyna Reczeniedi
11) Весна – Wiosna – Vladyslava Vdowiczenko
12) Jesteś moją miłością – Justyna Reczeniedi
13) On mnie nrawitsa – On mi się podoba -Vladyslava Vdowiczenko
14) Tango d’amore – Justyna Reczeniedi
15) Greckie Wino – DUET
16) Torna a Suriento – Justyna Reczeniedi
17) Cyganeria – DUET

Niezwykłe wydarzenie muzyczne poprzedziła IV pielgrzymka służby zdrowia do Bazyliki św. Anny.

Po koncercie można było wesprzeć Fundusz Dzieci Osieroconych – dzięki licznym darczyńcom, którym dziękujemy za życzliwość i pomoc uzyskano kwotę – 4698,69 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone m. in. na zakup paczek świątecznych dla rodzin osieroconych, których bliska osoba była pacjentem lubartowskiego hospicjum.

Dziękujemy za pomoc Miastu Lubartów oraz sponsorom, dzięki którym, ten niezapomniany koncert mógł się odbyć.

Zapraszamy do galerii Koncert Anny German 2013

Michał Filipowicz