W niedzielne popołudnie 19 października 2014 r., w Bazylice św. Anny, odbył się kolejny koncert hospicyjny, zorganizowany przez Parafię pw. św. Anny oraz Lubartowskie Stowarzyszenie Hospicjum św. Anny, m. in. z okazji kampanii społecznej „Hospicjum to też Życie”, organizowanej przez Fundację Hospicyjną, pod hasłem „Pomóż ukoić ból”. Lubartowskie hospicjum sprawuje bezpłatną opiekę medyczną nie tylko nad osobami terminalnie chorymi u schyłku życia, ale również wspiera ich rodziny w okresie żałoby po stracie bliskiej osoby, który jest szczególnie trudny dla dzieci i młodzieży. Często przeżywają one traumę spowodowaną utratą matki lub ojca, której towarzyszy m. in. obniżenie statusu materialnego. Od 2009 r. w ramach Funduszu Dzieci Osieroconych hospicjum pomaga rodzinom, np. w zakupie wyprawek szkolnych i paczek świątecznych, organizujemy wycieczki edukacyjne i pielgrzymki, fundujemy stypendia naukowe. Na realizację tej pomocy pozyskujemy sponsorów. W ramach wsparcia w żałobie rodziny osierocone korzystają na co dzień z hospicyjnych psychologów oraz pracownika socjalnego. Z każdym rokiem rodzin i dzieci przybywa, dlatego też lubartowskie hospicjum chce pomóc jak największej ilości osób.
Podczas koncertu pt. ”Świętemu Janowi Pawłowi II” w roku Jego Kanonizacji licznie zgromadzona publiczność usłyszała znane utwory operowe oraz religijne w wykonaniu najsłynniejszego polskiego mezzosopranu – czyli Alicji Węgorzewskiej przy akompaniamencie organowym Roberta Grudnia – solisty Filharmonii Lubelskiej. Poezję Karola Wojtyły oraz fragmenty przemówień Papieża Polaka, który mawiał, że „Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje, ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce, z jakim tej pomocy się udziela” – recytował ks. Leszek Surma – proboszcz parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku, pracownik lubelskiego Oddziału TVP. Koncert poprowadzili: Małgorzata Gryglicka – Szczepaniak, Dyrektor Lubartowskiego Ośrodka Kultury oraz Michał Filipowicz – koordynator wolontariatu hospicyjnego.
Wystąpili:
Alicja Węgorzewska – najsłynniejsza mezzosopranistka, laureatka wielu nagród oraz uczestniczka międzynarodowych festiwali i gali operowych. Na co dzień występuje na scenach teatrów w Polsce i za granicą. Często gości w mediach. Wystąpiła w wielu programach telewizyjnych np. ”Śpiewające fortepiany”, „Jaka to melodia”, ,Kocham Cię Polsko” – przeznaczając wygrane fundusze na cel charytatywny. Trzykrotnie wraz z widzami Polsatu o północy witała Nowy Rok w Krakowie i Warszawie. W 2009 r. zagrała w serialu telewizyjnym ”Dom nad rozlewiskiem” w roli śpiewaczki operowej, Joanny. Zdobyła ogromną popularność jako juror w programie „Bitwa na głosy”. Pisuje felietony o operze; założyła i prowadzi Fundację STARTSMART, która zajmuje się świadomą i szeroko pojętą edukacją dzieci oraz rozwijaniem ich potencjałów językowych i artystycznych. Często uczestniczy w wydarzeniach specjalnych, np. w telewizyjnym koncercie TVP2 „Gala wręczenia nagród Totus 2010” przez J. E. Kardynała Kazimierza Nycza. W 2013 r. pełniła funkcję Dyrektora Artystycznego 47 Festiwalu im . J. Kiepury w Krynicy-Zdrój. W tym roku wydała kolejną płytę „I Collori Dell’ amore”.
ks. Leszek Surma – proboszcz parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku, pracownik lubelskiego Oddziału TVP. Prowadzi autorski magazyn społeczno-religijny „Dziedzictwo” oraz realizuje cotygodniowe etiudy filmowe do treści niedzielnych ewangelii. Komentator wydarzeń religijnych i kulturalnych dla TVP.
Robert Grudzień – artysta muzyk (organy, fortepian, klawesyn), kompozytor, dyrektor festiwali muzycznych, solista Filharmonii Lubelskiej. Jest laureatem wielu konkursów, koncertuje w kraju i poza granicami, na swoim koncie ma wiele nagrań płytowych, telewizyjnych i radiowych. Występuje m.in.: z Małgorzatą Walewską, Alicją Węgorzewską, Wiesławem Ochmanem, Konstantym Andrzejem Kulką, Krzysztofem Kolbergerem, Anną Seniuk, Zbigniewem Zamachowskim, Jerzym Zelnikiem, Krzysztofem Pendereckim. Inicjator i producent oficjalnego koncertu z okazji wizyty Benedykta XVI w Polsce – 29 maja 2006 r. Od 2007 r. członek Honorowego Komitetu Rozwoju Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli.
Hospicyjne wydarzenie muzyczne poprzedziła V pielgrzymka służby zdrowia do Bazyliki św. Anny.
Po koncercie, dzięki Parafii św. Anny, publiczność mogła wesprzeć Fundusz Dzieci Osieroconych. Dzięki licznym darczyńcom, którym dziękujemy za życzliwość uzyskano kwotę – 2051,92 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup paczek świątecznych dla rodzin osieroconych, których bliska osoba była pacjentem lubartowskiego hospicjum.
Organizatorzy serdecznie dziękują za finansowe wsparcie koncertu – Miastu Lubartów oraz sponsorom, dzięki którym mógł się on odbyć. Dziękujemy firmie Studio Promocji DePro – Arkadiusz Derecki za projekt plakatu oraz zaproszeń.
Zapraszamy do galerii Koncert Św.J.P.II 2014
Organizatorzy