W Niedzielę Palmową – 13 kwietnia 2014 r., Lubartowskie Stowarzyszenie Hospicjum św. Anny przy współpracy z parafią pw. św. Anny – po raz piąty zorganizowało kwestę publiczną POLA NADZIEI 2014’, której atrybutem był żonkil – międzynarodowy, hospicyjny symbol nadziei. W roku kanonizacji Papieża Polaka, kweście towarzyszyła myśl bł. Jana Pawła II – „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest; nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.
Przypomnijmy, że akcja Pola Nadziei organizowana jest w ramach prowadzonej działalności charytatywnej na rzecz osób terminalnie chorych. Celem tej edukacyjnej inicjatywy, którą cyklicznie propagują placówki hospicyjne na terenie całej Polski, w tym również w Lubartowie – jest szerzenie idei hospicyjnej oraz pozyskiwanie funduszy przeznaczonych na pełnienie opieki nad osobami nieuleczalnie chorymi. Lubartowska akcja stała się okazją do współpracy m. in. z placówkami oświatowymi w Lubartowie, Skrobowie, Kamionce, Michowie, a także organizacjami pożytku publicznego, tj. Stowarzyszeniem ALWERNIA – Franciszkańskie Dzieło Promocji Młodzieży i Rodziny, Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom „Niech się serce obudzi” im. Jana Pawła II, oraz wieloma osobami prywatnymi poprzez uwrażliwianie społeczeństwa, a w sposób szczególny dzieci i młodzież na potrzeby ludzi chorych będących u schyłku życia.
Podczas hospicyjnej kwesty, zarówno żywe żonkile, jak i te wykonane na zajęciach plastycznych przez przedszkolaków oraz młodzież szkolną, jako symbol nadziei przypomniały wszystkim o ludziach cierpiących, oczekujących naszego wsparcia w ostatnim stadium choroby nowotworowej. W tym roku do akcji włączyły się przedszkola oraz wszystkie szkoły z Lubartowa, Skrobowa, Kamionki i Michowa, a także członkowie Orkiestry OSP w Lubartowie. Razem z młodymi i starszymi wolontariuszami kwestowali m. in. Burmistrz Miasta Lubartowa –Janusz Bodziacki, v-ce Burmistrz – Radosław Szumiec, a także radni: Marek Polichańczuk, Jarosław Siwiec, Tomasz Prażmo, Zdzisław Wereszczyński oraz członkowie Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego.
W punktach kwestarskich, zlokalizowanych przy lubartowskich świątyniach można było nabyć m. in., okolicznościowe kartki, świąteczne dekoracje, a także kwiaty i pejzaże namalowane akwarelami oraz pastelami, które po raz trzeci przygotowała młodzież oraz dorośli uczący się rysunku w Pracowni Plastycznej „Art-CHATA” Małgorzaty Wronowskiej.
Podczas kwesty w dniu 13 kwietnia 2014 r. uzyskano rekordową kwotę – 28.103,98 zł, w tym:
• m. Lubartów – 24.521,72 zł
• Kamionka, gm. Kamionka – 1427,59 zł
• Skrobów, gm. Lubartów – 1219,23 zł
• Nowodwór, gm. Lubartów – 425,26 zł
• Pałecznica, gm. Niedźwiada – 510,18 zł
Nie jest to jednak ostateczna suma ponieważ w ramach akcji dokonywane są wpłaty indywidualne w formie darowizny na rachunek bankowy Stowarzyszenia.
Jeżeli Państwo nie mogli osobiście przybyć na ww. kwestę, a chcieliby jeszcze pomóc Podopiecznym Hospicjum św. Anny w Lubartowie – to jest szansa, bowiem można przekazać dowolną kwotę w formie darowizny, wpłacając ją na rachunek bankowy Lubartowskiego Stowarzyszenia Hospicjum św. Anny – Bank PEKAO SA I O/Lubartów 80 1240 2409 1111 0010 0572 8713 z dopiskiem „Pola Nadziei 2014”.
Informujemy, że zebrane fundusze przeznaczone zostaną na prowadzenie bezpłatnej opieki nad nieuleczalnie chorymi, znajdującymi się pod opieką lubartowskiego hospicjum stacjonarnego i domowego, dzięki nim zakupiony zostanie m. in. sprzęt medyczny, który ciągle ulega zużyciu (często dokonywane są jego naprawy), leki, środki opatrunkowe i pielęgnacyjne, odżywki, itp. Należy podkreślić, że lubartowskie hospicjum pomaga również dzieciom osieroconym w ramach Funduszu Dzieci Osieroconych (których jeden z rodziców był podopiecznym hospicjum), np. fundując stypendia, wyprawki szkolne, rodzinne paczki świąteczne, itp. Na ten cel pozyskujemy sponsorów, oraz współpracujemy z Fundacją Hospicyjną w Gdańsku, która m. in. finansowo pomaga hospicyjnemu Funduszowi Dzieci Osieroconych w Lubartowie. To tylko kilka przykładów pomocy, której na co dzień udzielamy naszym Podopiecznym, szczególnie tym u schyłku życie.
Serdecznie dziękujemy za wsparcie, życzliwość, a przede wszystkim za okazane serce –
wszystkim darczyńcom, a w sposób szczególny za duże zaangażowanie wolontariuszom z różnych przedziałów wiekowych, nauczycielom i uczniom szkół, przedszkoli, którzy po raz kolejny udowodnili, że nadzieja do człowieka chorego przychodzi wraz z drugim człowiekiem, a „Hospicjum to też życie – choć krótkie i obolałe, to ważne do końca…”.
Zapraszamy do galerii Pola Nadziei 2014
Wolontariusze