W dniu 29 stycznia 2010 roku w Gdańsku rozpoczął się nowy projekt Fundacji Hospicyjnej – Szkoła Wolontariatu Hospicyjnego, do którego zaproszono wybranych koordynatorów wolontariatu hospicyjnego z 30 ośrodków z całej Polski, w tym m.in. z Lichenia, Lubartowa, Wrocławia, Otwocka, Katowic, Legnicy… Podczas 64 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych uczestnicy dowiedzą się m.in., jak zorganizować pracę hospicyjnego centrum wolontariatu, aby była ona satysfakcjonująca dla wolontariuszy i pożyteczna dla hospicjum oraz jego podopiecznych. Uczestnicy szkoleń, których wykładowcami będą pracownicy i wolontariusze Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku i Fundacji Hospicyjnej dowiedzą się m.in. jak w pracy na rzecz hospicjum wykorzystać wiedzę na temat psychologii, zarządzania, PR, marketingu i prawa; jak pozyskać, przeszkolić i motywować wolontariuszy, a następnie najlepiej wykorzystać ich zapał i umiejętności. Przedmiotem zajęć będą wszystkie zagadnienia związane z wolontariatem medycznym i akcyjnym.
Szkoła Wolontariatu Hospicyjnego poza aspektami szkoleniowymi będzie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy koordynatorami innych ośrodków hospicyjnych, nawiązaniem kontaktów i cennych znajomości, które z czasem przerodzą się we współpracę pomiędzy hospicjami zlokalizowanymi w różnych rejonach Polski, co może być przyczynić się np. do wymiany wolontariuszy, wspólnych wyjazdów, rekolekcji, itp.
Uczestnicy szkoleń, które odbywają się w siedzibie gdańskiego Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza otrzymali wydane przez Fundację Hospicyjną materiały szkolenowe, w tym podręczniki dla koordynatorów wolontariatu hospicyjnego.
Szkoła Wolontariatu Hospicyjnego jest projektem realizowanym przez Fundację Hospicyjną dzięki wsparciu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz podatników przekazujących 1% podatku dochodowego na rzecz Fundacji Hospicyjnej.
Michał Filipowicz