Koncert „Głosy dla Hospicjum 2011” – Jerzy Zelnik, Justyna Reczeniedi

dodane przez dnia paź.12, 2011, w kategorii AKTUALNOŚCI

W niedzielne popołudnie 9 października 2011 roku w lubartowskiej bazylice św. Anny odbył się Justyna Reczeniediwyjątkowy hospicyjny koncert, zorganizowany w ramach „Voice for Hospices” w Europejskim Roku Wolontariatu, w XI Dniu Papieskim, kiedy wspominaliśmy wielkiego Polaka – błogosławionego Jana Pawła II, a także z okazji Światowego Dnia Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej, podczas którego wraz z Fundacją Hospicyjną w Gdańsku rozpoczęta została kolejna kampania społecznościowa promująca wolontariat „50+” (zachęcająca do wolontariatu osoby po 50-tym roku życia). Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili wspaniali goście, którym serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia, tj.:

recytacje – Jerzy Zelnik – ceniony aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, scenarzysta małych form teatralnych (monodramów, etiud), reżyser teatralny, dyrektor artystyczny Teatru Nowego w Łodzi w latach 2005-2008. Sławę przyniosła mu m.in. rola Ramzesa XIII w filmie Jerzego Kawalerowicza „Faraon”, natomiast w 2002 r. zagrał rolę Mikołaja Chopina – ojca Fryderyka, w filmie „Chopin. Pragnienie Miłości”, który jak wiemy kręcony był m. in. na naszej lubartowskiej ziemi. Pan Jerzy uhonorowany został odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1997) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007).

Źródło – www.kanals.pl

śpiew – Justyna Reczeniedi – sopranistka, solistka Warszawskiej Opery Kameralnej, polonistka, skrzypaczka i producent. Uczennica Bogny Sokorskiej „Słowika Warszawy” i jej córki Jagny Sokorskiej – Kwika, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina (śpiew solowy) oraz Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale polonistyki. Laureatka wielu konkursów wokalnych w kraju i za granicą (Austria 2003, Włochy 2009). Autorka najnowszej książki „Bogna Sokorska – życie Słowika”. Pani Justynie podczas pobytu w Lubartowie towarzyszył mąż – Gabor Feket DeReczenied.

Źródło – www.kanals.pl

muzyka – Trio Con Passione – zespół kameralny działający od 2000 r., mającym w dorobku nagranie czterech albumów muzycznych z Justyną Reczeniedi: „Tam mnie znajdziesz”, „Najpiękniejsze arie operowe na sopran liryczno – koloraturowy”, „Szczęśliwi” oraz „Pomiędzy światem a nami”, które to można było nabyć po koncercie.
Członkami zespołu są:

kontrabas – Jerzy Cembrzyński – kompozytor, aranżer, kontrabasista, lider zespołu „Con Passione”. Koncertmistrz grupy kontrabasistów orkiestry symfonicznej Filharmonii Narodowej. W dorobku kompozytorskim posiada ok. 80 pozycji z wykorzystaniem różnych stylów i składów instrumentalnych.
skrzypce – Lucjan Szaliński – Bałwas (zastąpił żonę: Kamilę Szalińską – Bałwas) – absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową oraz z „Warszawską Orkiestrą Filharmonia”. Jest koncertmistrzem Radomskiej Orkiestry Kameralnej oraz Radiowej Filharmonii New Art, współtworzy kwartet „ARTOS”.

gitara – Michał Pindakiewicz, który studiował grę na gitarze u Janusza Raczyńskiego i Ryszarda Bałuszki. Brał także udział w wielu kursach mistrzowskich. Jest laureatem m.in. I nagrody na konkursie międzynarodowym – Gdańskie Spotkania Gitarzystów, II nagrody na międzynarodowym konkursie gitarowym w Krynicy. Pan Michał koncertuje solo oraz w różnych składach kameralnych, a także jest cenionym pedagogiem.

Gościnnie wystąpił Marcin Olak – gitarzysta jazzowy, kompozytor, absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Jako jeden z nielicznych gra jazz na gitarze klasycznej i akustycznej, wykorzystując specyficzne możliwości brzmieniowe i artykulacyjne tych instrumentów. Pan Marcin współpracuje z wieloma wybitnym artystami m. in. Leszkiem Potasińskim, Michałem Bajorem, Korą i Antoniną Krzysztoń. Występował także z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Symfoniczną Teatru Narodowego.

W repertuarze koncertowym Artyści zaprezentowali utwory z albumu „Pomiędzy światem a nami”, który został wydany w styczniu br. w 5 rocznicę śmierci wybitnego poety i kaznodziei – ks. Jana Twardowskiego.

Poezja ks. Twardowskiego, którą można było usłyszeć w repertuarze niezapomnianego koncertu przepełniona była uczuciowością. Zaprezentowane wiersze zarówno w interpretacji muzycznej Justyny Reczeniedi jak i w recytacjach Jerzego Zelnika miały ukryte znaczenie, dużo w nich było pogody ducha, dotykały one również bolesnych, ludzkich doświadczeń z którymi mamy do czynienia choćby w kontaktach z podopiecznymi naszego hospicjum. Niektóre wiersze posiadały charakter religijny, inne dotyczyły prawd uniwersalnych oraz różnych aspektów życia, mówiły o miłości, historii, przyrodzie i przemijaniu.

Ksiądz Jan Twardowski urodził się w Warszawie, gdzie żył, studiował i pracował. Jako żołnierz Armii Krajowej brał udział w Powstaniu Warszawskim. Do tego wydarzenia nawiązuje m. in. w wierszu pt. „Kochanowskiego przekład psalmów”, który zabrzmiał podczas koncertu zarówno w wykonaniu Justyny Reczeniedi jak i w interpretacji Jerzego Zelnika. W podobny sposób zaprezentowany został znany utwór pt. „Śpieszmy się” mówiący o przemijaniu, ale także o miłości. Ludzie szybko odchodzą, jak pisze poeta, a my wciąż kochamy za mało i ciągle za późno. Pierwszy i ostatni wiersz koncertu również nawiązał do miłości, tj. „Miłość” (Jest miłość trudna jak sól czy po prostu kamień do zjedzenia…) i „Miłość” (Nie łam rąk na próżno nad zbawionym światem…). W utworze pt. „Na szpilce” mogliśmy usłyszeć opowieść o Aniele Stróżu, który chodzi po świecie i sprząta po miłościach, które się rozleciały. „Sprawiedliwość” to bardzo życiowy, napisany z poczuciem humoru wiersz, w którym autor mówi o tym, że ludzie potrzebują się nawzajem oraz wyjaśnia dlaczego nierówność jest sprawiedliwością. Wiersze „Żaba” i „Święty Franciszku z Asyżu” poświęcone zostały przyrodzie. Przedostatnim utwór koncertu zatytułowany „Dziękuję Ci po prostu za to, że jesteś” w wykonaniu Jerzego Zelnika był niezwykle optymistyczny i religijny.

Podczas koncertu doświadczyliśmy nowości stylistycznej polegającej na połączeniu delikatnego głosu sopranowego z dźwiękiem gitary elektrycznej do muzyki Jerzego Cembrzyńskiego i Justyny Witkowskiej – Krzyżanowskiej. Muzyka, którą zagrał zespół, była niezwykle oryginalna, nastrojowa, delikatna i lekka. Niektóre jej partie wzmocnione zostały ostrzejszymi dźwiękami gitary elektrycznej w wykonaniu Marcina Olaka, przez co podkreślony został współczesny charakter utworów.

Źródło – www.kanals.pl

Piękny koncert dostarczył wielu osobom głębokich refleksji pozwalających zrozumieć, że należy „Kochać człowieka, by zdążyć do Boga…” jak pisał ks. Jan. Taka jest tez idea wolontariatu hospicyjnego.

Źródło – www.kanals.pl

Serdecznie dziękujemy sponsorom dzięki, którym niedzielny koncert mógł zostać zrealizowany, a w szczególny sposób Urzędowi Miasta Lubartów.

Michał Filipowicz

Zapraszamy do galerii Koncert poezji Ks. Jana Twardowskiego 09.10.2011

Jerzy Zelnik